Art Center College of Design’da Lisans Başvuru Süreci

Amerika’da bulunan Art Center College of Design, 1930’da Los Angeles’te kurulmuş bir özel üniversitedir. Lisans öğrenci sayısı 2005’tir. Üniversitenin başarı anlayışına göre en önemli unsurlar, kapsamlı sanat ve tasarım eğitimidir. Öğrencilerin geleneksel sanat anlayışından farklı düşünmeleri istenir. 

Art Center College of Design’da sağlanan disiplinler arası stüdyolar, farklı bölümlerden ortak ilgiye sahip insanları buluşturur. Bu stüdyolara ek olarak yurtdışı stüdyoları da vardır. Yurtdışı stüdyolarında, sosyal ve insancıl ihtiyaçlara yönelik projeler üretirler. Bölümler genel olarak 11 kategoriye ayrılmıştır. Bu 11 kategori şunlardır: Reklamcılık, Eğlence Tasarımı, Çevresel Tasarım, Film, Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, İllüstrasyon, Etkileşimli Tasarım, Fotoğrafçılık ve Resimleme, Ürün Tasarımı ve Ulaşım Tasarımı. Bu kategorilerdeki lisans programlarında öne çıkan unsur yaparak öğrenme. Peki bu bölümlere nasıl kabul alırsınız şimdi de bu soruya açıklık getirelim. 

Lisans Programlarına Kabul Almaya Yardımcı Randevular 

Art Center College of Design’dan mezun olduğunuzda alabileceğiniz lisans dereceleri, güzel sanatlar lisans derecesi veya fen bilimleri lisans derecesidir. Lisans programlarına başvuruda teslim edeceğiniz portfolyo için kabul danışmanından randevu alıp portfolyo içeriğinizi onunla tartışıp, geliştirebilirsiniz. Bu randevunuz sırasında, kabul danışmanı size portfolyonuz hakkında tavsiyeler verecek ve bölümlere kabul şartları konusunda sorularınızı cevaplayacaktır. Bu randevu kabul mülakatı değil, yardımcı bir oturum görevi görecektir. Randevularınızı hem yüz yüze hem de Skype üzerinden yapabilirsiniz. 

Lisans Programlarına Başvuru

Art Center College of Design’daki lisans programlarına başvuru yaparken, başvuru belgelerini kabul ofisine mail yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Başvuru yapabileceğiniz üç dönem bulunmaktadır. Başvurunuzda sisteme yükleyeceğiniz başvuru formunuzda, okul dışı diplomalarınızın, okul dışı aktivitelerinizin ve eğitimsel hedeflerinizin önemli olduğunu göreceksiniz. 

Başvurunuzu yaparken önceki okulunuzdan aldığınız transkriptinizi ve başvuracağınız bölüme uygun portfolyonuzu göndereceğiniz maile eklemeniz gerekmektedir. Portfolyonuza ek olarak göndermeniz gereken başka bir ek de bir görüntülü/sesli makale olacaktır. Hazırlayacağınız makalede şu sorulara cevap vermeniz gerekmektedir: bu parçayı ortaya çıkarmayı neden seçtin? Bu parçayı oluştururken nasıl bir yaklaşım içerisindeydin? Bu parçanın hangi yönleri seni tatmin etti? Bu parçada daha neyi değiştirmek isterdin? (1)

İngilizce dil yeteneklerinizi kanıtlamak için de TOEFL iBT’den en az 80, IELTS’Tten de en az 6.5 almış olmanız gerekmektedir. Yazı veya matematik gibi çeşitli yeteneklerinizi ölçen SAT ve ACT sınavlarına girmeniz mecburi değildir. Fakat yine de bu sınavlardan aldığınız puanları başvurunuza ekleyebilirsiniz. 

Kaynakça: 

http://www.artcenter.edu/admissions/ 

 

Benzer Yazılar