IB Visual Art Programı ve Geçerliliği

IB Visual Art Programı ve Geçerliliği

IB Visual Art Programı, en basit şekilde 16-19 yaş arasındaki ortaöğretim öğrencileri için tasarlanmış IB Diploması Programı’nın bir parçasıdır. Hem diploma hem de sertifika programlarına kayıtlı olan öğrencilere iki yıl boyunca estetik eğitimin yansıtıcı ve duyulara dayalı yönlerini keşfetme ve sanatın unsurlarını ve tasarım ilkelerini öğrenme fırsatı sunar. 

Program süresince öğrencilerden görsel sanatlara yönelik kişisel araştırmalar için izledikleri bağlamsal, görsel ve eleştirel çalışmaları içeren bir “workbook” oluşturmaları beklenir. Bunun yanı sıra IB Programı’nda öğrenciler güçlü, evrensel bir vizyonu paylaşan, etkileşime dayalı bir kültüre katkıda bulunuyor.  

IB Visual Art Programı’nın en temel faydalarını sıralarsak;

• IB’nin öğrenci gelişimini amaçlayan programları, öğrencilerin etik sorumluluklarını öğrenmelerine ve birey olarak kendileriyle rekabet edebilmelerine yardımcı olur. 

• Öğrencilerin, öğretim ve öğrenim süreçlerine yönelik alternatif yaklaşım ve bakış açısı geliştirmelerine katkıda bulunur. IB Visual Art Programı, öğrencilerin hem akademik hem bireysel hem de kariyerlerinde elde etmek istedikleri başarı için gerekli olan yeteneklere sahip olmalarına katkı sağlar.

• Yurtdışı eğitim ve kariyer bağlamında öğrencilere avantaj sunar. IB Visual Art Programları, farklı kültürlerin birbiriyle etkileşim kurmasına olanak sağlar. Bu sayede dil ve kültür bariyerleri ortadan kalkar, bireyler “dünya vatandaşı” haline gelir; lokal yaklaşımlara evrensel bakış açılarıyla yaklaşır. 

IB Visual Art Programı öğrencileri araştırmaya inanan, olaylara sorgulayarak yaklaşan, eleştirel bakış açısına sahip, risk almaktan korkmayan bireylere dönüştürerek, kariyerlerini sağlam temeller üzerine inşa etmelerinde önemli bir rol oynar. 

IB Visual Art Programı ve değerlendirme süreci

Öğrenciler, IB Visual Art Programı’na, Uluslararası Sınav Hazırlama Paneli tarafından hazırlanan sınavlarla değerlendiriliyorlar. Yaşadıkları ülkede sınava girebilen öğrenciler, IB Sınavı’nda kısa-uzun cevaplı ve uzun pasajlardan oluşan kompozisyon sorularıyla karşılaşıyorlar. Elde edilen sonuçlar Galler’de bulunan IB merkezinde değerlendirmeye alınırken, sınavları başarıyla tamamlayan öğrenciler IB Visual Art Sertifikası almaya hak kazanırlar. 

IB Visual Art Sertifikası, öğrencilere küresel çapta birçok fırsatın kapısını aralıyor. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Asya’da yer alan birçok üst düzey üniversite IB Visual Art Programı Sertifikası’nı geçerli olarak kabul ediyor ve görsel tasarım alanında eğitim almak isteyen öğrencilere kapılarını açıyor. Ülkemizde de Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi IB Visual Art Programı Sertifikası’yla öğrenci kabul ediyor.

Akademik kariyerin yanı sıra öğrencilerin kariyerlerine başlamaları konusunda da IB Visual Art Programı’nın katkısını yadsıyamayız. Visual Art sertifikası ile önemli okullara katılıp, buradaki öğrencilerle ortak bir evrensel kültürün parçası olacak öğrenciler hem kendi sanat vizyonlarına hem de evrensel çapta sanat ve tasarım dünyasına önemli katkı sağlabiliyorlar. 

Kaynak