İngiltere’de Sanat Eğitimi Almak

İngiltere’de Sanat Eğitimi Almak

İngiltere’de Sanat eğitimi almak için başvuran uluslararası öğrencilerin sanat konusunun tam olarak hangi kısmıyla ilgilendiklerini detaylı olarak düşünmeleri ve ardından doğru sanat okulunu ve üniversiteyi araştırmaları gerekir. Her sanat okulunun farklı perspektifler öğrenmenize yardımcı olacak farklı donanım ve uzmanlıkları vardır. Stüdyo temelli çalışmalar, tüm sanat derslerinin merkezinde yer alır ve kendi ilgi alanlarında başarılarını kanıtlamış öğrencilerle birlikte resim, heykel, kurulum, baskı, fotoğraf ve dijital medya gibi içerikleri barındırabilir.

Üniversiteler genellikle profesyonel sanatçıları ve eleştirmenleri, son sınıf öğrencilerinin stüdyo temelli derslerine davet ederek sanatın halka açık bir gösterim hale gelmesine çalışıyor. Bu tür etkinliklere halk da davet ediliyor. Sanat mezunları multimedya, yayıncılık, reklamcılık, müzeler, galeriler, moda ve film endüstrisinde kariyer yapabilir, fotoğrafçılık, illüstrasyon, grafik tasarım, iç tasarım ve web sitesi tasarımı gibi çok çeşitli alanlarda görev alabilirler.

Birleşik Krallık’ta sanat okumak için gereklilikler

 Çoğu üniversite ön koşul olarak spesifik dersler belirtmese de sanatla alakalı derslerde ve bölümlerde belirli bir başarı bekler. Sanat ve sanat tarihi eğitimi derslerini almak sizi diğer adaylardan öne geçirebilir. Motivasyon mektubunuz ve portfolyonuz da başvurunuzun değerlendirilmesinde önemli olan diğer faktörler.

Burs olanakları

İngiltere’de şu anda yaklaşık sanat bölümü bulunan 257 üniversite burs imkanı sunmaktadır. İngiltere Hükümeti ve İngiltere Üniversiteleri, İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrencilere çok sayıda burs imkanı sağlamaktadır.

  • Chevening bursu: İngiltere hükümetinin küresel burs programı olan Chevening Bursları, dünya çapındaki Chevening’e uygun ülkelerden seçkin araştırmacılara verilir. Ödüller genellikle bir yıllık yüksek lisans derecesi içindir
  • Commonwealth master bursu: İngiliz Milletler Topluluğu Bursları, İngiltere’de Master eğitimine devam etmek isteyen gelişmekte olan Commonwealth ülkelerinden gelen öğrenciler içindir. Bu burslar, İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir
  • Gates Cambridge Bursları: Gates Cambridge Bursları, Cambridge Üniversitesi’ndeki herhangi bir konuda tam zamanlı yüksek lisans derecesi yapmak isteyenler için İngiltere dışındaki herhangi bir ülkeden seçkin başvuru sahiplerine verilir.
  • Clarendon, Oxford Üniversitesi’nden Bursu: Clarendon Burs Fonu, Oxford Üniversitesi’ndeki lisansüstü başvuru sahiplerine (uluslararası öğrenciler dahil) her yıl yaklaşık 140 yeni bursiyere verilmek üzere sunulan prestiji yüksek bir burs programıdır. Clarendon Bursları, Oxford Üniversitesi’ndeki yüksek lisans seviyesindeki tüm diploma konularında akademik mükemmellik ve tam potansiyel başarısı gösteren öğrencilere verilmektedir. Burslar okul ücretlerini tam olarak karşılamakta ve geçim masrafları için cömert bir ödenek sağlamaktadır.

References

Benzer Yazılar