En İyi Sanat Okullarından Biri: Massachusetts College of Art and Design

Massachusetts College of Art and Design

Massachusetts College of Art and Design (MassArt), 1873 yılında Boston’da kurulmuştur. Çizim öğretmenleri, mimar ve sanatçılar yetiştirmek için kurulan okulun günümüzde 20’den fazla lisans programı ile yaklaşık 7 tane sertifika programı bulunmaktadır. Dünyanın en iyi sanat okullarından biri olan MassArt, devlet tarafından finanse edilmekte olup aynı zamanda Amerika’da sanat eğitimi derecesi veren ilk fakültedir. Uluslararası öğrenciler MaasArt’ın kültürel ve akademik atmosferinin önemli bir parçasını oluşturuyor. MassArt’a kabul sürecinde gerekenlerin neler olduğunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. 

Başvuru Ücreti ve Essay

Başvurular ortak başvuru üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru ücreti 70 dolar olan okul, öğrencilerden bir essay yazmalarını istemektedir. Bu yazı öğrencilere sözcüklerle kendilerini ifade etme imkânı sunmakta. Kabul komitesi tarafından değerlendirilen yazıda adayları tanımak adına yetenekleri, ilgileri, karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma yöntemleri gibi çeşitli konulardan birinde yazı yazmaları beklenmektedir. 

Portfolio

Massart portfolio requirements kapsamında ilgi alanlarınızı, beceri ve yeteneklerinizi göstermenizi sağlayan 15-20 adet örnek çalışmanızı göndermeniz beklenmektedir. Çalışmalarınız gelişiminizi göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle dosyanızı hazırlarken en yeni çalışmalarınız yanında eskiden yaptıklarınızdan da örnekler koymanız iyi olacaktır. Çalışmalarınızı online olarak sisteme yüklemeniz gerekiyor. 

Resmi Transkript ve İngilizce Yeterlilik Belgeleri

Göndereceğiniz transkriptlerin ABD’de de geçerli olan tarza uygun olarak gönderilmesi gerekmektedir. Belgeler İngilizceye çevrilmiş olarak gönderilmesi beklenmekte. Buna ek olarak anadili İngilizce olmayan öğrencilerden aşağıdaki sınavların herhangi birinden alacakları İngilizce yeterlilik belgesi talep edilmektedir. 

Sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerli olan TOEFL’den minimum 85 puan alınması bekleniyor. IELTS için 6; DuoLingo English Test için 54; The Pearson Test of English Academic için minimum 59 puan istenmektedir. Ana dili İngilizce olmayan ancak halihazırda Amerika’da eğitim gören öğrenciler ise İngilizce yeterlilik belgesinden feragat edebilmektedir.

2 Adet Tavsiye Mektubu

Başvurunuzda dikkatle incelenen bir diğer belge ise tavsiye mektuplarıdır. Bu yazılar öğretmen ve eğitmenleriniz tarafından sizin yetenek ve hedeflerinizi ifade ederek sizi anlatan yazılardır. Kabul komitesi bu yazılar sayesinden sizi anlatan ilk elden bilgiye de ulaşmış oluyor. Yazılar referansınız olan kişiler tarafından imzalı olmalı ve çalıştıkları kurumun mührünü taşımalıdır. 

Ders Dışı Etkinlikler

Kendinizi ve yaşam felsefenizi daha iyi anlatabilmek adına ders dışında katıldığınız etkinlikler, aldığınız ödüller, başarılarınız veya üyesi olduğunuz kulüpler varsa onların da listesini başvurunuza ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar sizin çok yönlü ve sosyal açıdan da başarılı bir birey olduğunuzu gösterecektir. 

Kaynaklar

Benzer Yazılar