Portfolyo Hazırlık Sürecinde Destek Almanın Önemi

Portfolyo Hazırlık Sürecinde Destek Almanın Önemi

Yurtdışında sanat okullarında eğitim almak, alınan eğitimin yanı sıra size önemli kültürel birikim sağlar. Farklı kültürlerden gelen insanlarla kurulacak etkileşim, sanat kariyeriniz boyunca bir gölge gibi takip edecektir. Her ne kadar bu hayalinize ulaşmak kolay olmasa da sizi, bakış açınızı ve kimliğinizi ortaya koyacak bir portfolyo tüm kapıları önünüze açabilir. 

Diploma, transkript, dil yeterlilik sınavı, referans ve iyi niyet mektupları… Her biri yurtdışında sanat eğitimi alabilmeniz açısından son derece önemli rollere sahip olsalar da hiçbiri değerlendirme komitesine sizin gerçekte kim olduğunuz hakkında ‘gerçek’ bir fikir vermez. Sanat anlayışınızı, tasarım ve yaratıcılık yeteneklerinizi gösteren portfolyolar, gelecekte yaratacağınız sanat kariyerinizin de temelini oluşturuyor. 

Peki Portfolyomu Nasıl Oluşturabilirim?

Portfolyo hazırlık sürecine başlamadan önce kendinize portfolyonun sizi temsil eden en önemli etmen olduğunu hatırlatmayı unutmayın. 

Başvuru yapmayı planladığınız okul ve fakültenin talep ettiği portfolyoyu göz önüne alarak toparlayacağınız çalışmalarınızı, dijital ortamda oluşturabilirsiniz. Hazırlayacağınız portfolyo dosyasına katıldığınız workshop ve sempozyumlardan aldığınız sertifikalar ve kazandığınız ödüllere de yer verebilirsiniz. 

Kulağa oldukça kolay gelse de bu konuda önemli bir rekabetin yaşadığını da belirtmek gerekiyor. Bu noktada alacağınız kurs ya da özel eğitmenlerde alacağınız destek büyük önem taşıyor. 

Portfolyo Hazırlık Kursları ile Fark Yaratabilirsiniz

Portfolyo hazırlık kursları ya da özel eğitmenlerden “Mimarlık”, “Grafik”, “Moda Tasarım” ve “Resim” gibi alanlarda destek alabilirsiniz. Başvuru sürecine dair prosedürler ve teknik üzerine yoğunlaşılan çalışmalar sonucu, başvuru yapmak istediğiniz okul ve fakültenin taleplerini karşılayabilirsiniz. Eğitmenlerin önceki çalışmalarınız üzerine yapacağı yorumlardan yola çıkarak kendinizi desen, sketching, kompozisyon, perspektif, artistik perspektif, kavaliyer perspektif ve renk bilgisi çalışma programlarıyla geliştirebilirsiniz. Bu sayede başvuru yapacağınız portfolyonuz çok daha zengin bir hale gelecektir. 

İşin teknik kısmı yoğun çalışma ve azimle çözülebilir olsa da gözden kaçacak en ufak detay tüm çalışmalarınızın heba olmasına neden olabilir. Eğitmen ve uzmanlar, azminizi ortaya koyacak şekilde en iyi çalışmalarınızdan oluşan, başvuru yapacağınız okul ve fakültenin kriterlerini karşılayan bir portfolyo oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra başvuru tarihleri, hazırlanması gereken evraklar ve başvurulan okulun bulunduğu ülke hakkındaki prosedürler hakkında da detaylı bir şekilde destek verebilir.

Portfolyo hazırlık konusunda destek almanın önemini yadsımamak gerekiyor. Her ne kadar sanata olan bakış açınız, hazırladığınız portfolyo ile kendisini ortaya koyduğunu düşünseniz de farklı bir bakış açısının her şeyi değiştirebileceğini de unutmamak da fayda var.

Kaynaklar

Benzer Yazılar