School of the Art Institute of Chicago’da (SAIC) Sanat Dolu Bir Lisans Hayatı

SAIC 1866’da kurularak hem müze hem de üniversite halini almıştır. (1) Üniversitenin müze kısmı da dünyada en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır. Ayrıca, Amerika’nın akredite olmuş en büyük bağımsız sanat ve tasarım üniversitesidir. SAIC, QS dünya sıralamalarına göre, sanat ve tasarım üniversiteleri arasında 6. sırayı almaktadır. (2) 2017 Sonbahar verilerine göre, üniversitede kayıtlı olan 3650 öğrenci vardı ve bunların da 2,890’ını lisans öğrencileri oluşturuyordu. Öğrencilerin %33’ünü de ülke dışından gelen öğrenciler oluşturmaktaydı. (3) 

SAIC’te Lisans Bölümleri 

SAIC’te hangi bölümü seçmiş olursanız olun, çok farklı disiplinlerde çalışma fırsatınız olacak. Mesela, Yazarlık bölümünü seçtiğinizde, mimarlık veya tasarım gibi farklı disiplinlerden dersler alabilirsiniz. Mezun olduğunuzda etkileyeceğiniz ve çalışacağınız toplumun kompleks yapısına bu özellik sayesinde hazır olacaksınız. SAIC’te lisans hayatınız boyunca, anlamı ve üretmeyi eşit tutan farklı tasarımcılarla, öğretim görevlileriyle, sanatçılarla ve yazarlarla tanışacaksınız. Dersleriniz stüdyo dersleri şeklinde olacak. Alanınız haricinde, farklı dillerle, bilimlerle ve tarihle çalışma fırsatınız olacak. SAIC’te sadece üniversite içi dersler değil, kampüs dışı faaliyetleriniz ve stajlarınız da çok önemli yer tutuyor.

SAIC’te Lisans Bölümlerine Nasıl Kabul Alırım?

SAIC’e başvurular üniversitenin online sistemi üzerinden olmaktadır. SAIC bir tasarım ve sanat üniversitesi olduğundan, en iyi ve en son yaptığınız çalışmalardan oluşan bir portfolyo vermeniz gerekmektedir. Bu çalışmalarınızdan, değerlendiren kişiler ilginiz, keşfetmeye dair isteğiniz ve teknik sanat dışında da düşünebilme yeteneğiniz hakkında bilgi edineceklerdir. 

SAIC Lisans Bölümlerine Başvuru ve Kabul Süreci

Lisans bölümünüze başvuruda portfolyonız haricinde; transkriptinizi, diplomanızı, varsa başka sertifikalarınızı, sanatçı amaç mektubunuzu, referans mektubunuzu ve test sonuçlarınızı da sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Online başvurunuz için sizden 85$ istenecektir. Sanatçı amaç mektubunuzu yazarken, sanat ve tasarım öğrencisi olacağınızdan, amaç mektubunuzu yazış tarzınız büyük önem arz etmektedir. 

Diğer üniversite çeşitlerine göre, sanat ve tasarım üniversiteleri için okul dışı faaliyetleriniz daha çok dikkate alınmaktadır. Bundan dolayı, sanatçı amaç mektubunuzda okul dışı faaliyetlerinizin başvuracağınız lisans bölümüyle nasıl bir ilgisi olduğunu açıklayın. Referans mektubunuzu akademik bir role sahip ya da çalıştığınız stüdyoyu yöneten birinden almanız daha uygun olacaktır. 

Değerlendirme için yükleyeceğiniz portfolyonuza 10-15 çalışmanızı ekleyin. Çalışmalarınıza dair bir kısıtlama olmadığından, videolardan resimlere kadar istediğiniz türden çalışmalarınızı ekleyebilirsiniz. İngilizce dil yeteneklerinizi ise TOEFL’den en az 96, IELTS’ten en az 7.0, PTE Academic’ten de en az 65 alarak kanıtlayabilirsiniz. Amerika dışındaki bir lisede eğitim görmüşseniz, IELTS veya TOEFL yerine SAT ya da ACT puanlarınızı vermeniz daha mantıklı olacaktır. SAT için en az 560, ACT için ise en az 21 almanız gerekmektedir. 

Kaynakça: 

https://www.topuniversities.com/university-rankings-articles/university-subject-rankings/new-ranking-world’s-top-art-schools

http://www.saic.edu/about/historyandquickfacts/enrollment/ 

 

Benzer Yazılar