School of the Art Institute of Chicago

School of the Art Institute of Chicago

Son zamanlarda çevremizde ve internette sanata dair “contemporary art” yani çağdaş sanat kavramını ve bu kavram altında birçok sergi ve sanat eseri görebiliyoruz. Değişen ve dijitalleşen dünyanın imkanları sanatı yepyeni alanlara ve boyutlara kadar taşıdı. Fakat sanat dediğimiz şey binlerce yıldır var ve hayatımızın çok içinde. Sanata karşı ilgili olmayan insanların bile mutlaka bildiği, gözüne çarpan birçok tanınmış çok fazla eser var. Bu eserleri kimi sanatçılar yetenek, güdü ve özgünlükleriyle hayata katarken, kimileri de sanat lisans eğitimi ile bilimsel alt yapı oluşturarak ortaya çıkartıyor. Bugünkü yazımızda, bir sanat beşiği olan (SAIC) School of the Art Institute of Chicago’ya yani Türkçe ismiyle Chicago Sanat Enstitüsü’ne değineceğiz.

School of the Art Institute of Chicago kapsamı

Chicago Sanat Enstitüsü, 1866 yılında bir grup stüdyo sanatçısı tarafından Chicago Tasarım Akademisi (Chicago Academy of Design) adıyla kurulmuştur. 1893 yılında Chicago eyaletinde Michigan Avenue üzerindeki ünlü konumuna taşınmıştır. Halihazırda kayıtlı toplam 2935 (rakam değişkenlik gösterebilir) öğrencisi vardır. Okul, lisans ve lisansüstü dereceler verir. 

SAIC, lisansüstü, post-lisansüstü ve lisans üstü öğrencilere disiplinler arası bir müfredat ve sanatçı, tasarımcı ve akademisyen olarak gelişmek için birçok yerden daha fazla imkana sahiptir. Öğrencilerinin; en karmaşık fikirleri resimlere, heykellere, filmlere, performanslara, kitaplara, enstalasyonlara, icatlara, binalara, toplumsal projelere ve daha sıklıkla yukarıdakilerin bir araya getirilmesi gibi somut biçimlere dönüştürülmesini konusunda onları, sıkı bir eğitim geliştiriyor.

Enstitü’nün, Amerika Birleşik Devletleri’nin en etkili sanat fakültesi olan Columbia Üniversitesi Ulusal Sanatlar Gazeteciliği araştırması ve ABD’deki News and World Report tarafından birçok ödülü vardır.

Enstitü tarafından sunulan programlar

Sürekli Çalışmalar ve Özel Programlar, Yaz Okulu, Erken Eğitim Okulu ve Öğretmenlik Programları. Aynı zamanda Görsel Sanatlar, Güzel Sanatlar, İç Tasarım, Sanat Eğitimi ve Sanat Tarihi vb. alanlarda da programlar yürütür.

Okul aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve en eski müzelerinden biridir. School of the Art Institute of Chicago, dünyanın en ünlü tablo ve heykellerinin yer aldığı yaklaşık 300 esere ev sahipliği yapıyor. 

Geçtiğimiz günlerde web sitesini güncelleyen School of the Art Institute of Chicago, bu yenilikle birlikte 52 binden fazla eseri içeren koleksiyonunu ücretsiz bir şekilde erişime açtı. Yeni web sitesi yapısı sayesinde eserler online olarak kolayca incelenebiliyor. Online olarak incelenebilecek eserler arasında Van Gogh’un “The Bedroom”, Charles White’ın “Harvest Talk”, Georgia O’Keeffe’in “Blue and Green Music” tabloları da var.

Kaynaklar:

http://www.saic.edu/t4/front/

https://www.egitimpedia.com/chicago-sanat-enstitusu-binlerce-yuksek-cozunurluklu-resmi-ucretsiz-kullanima-acti/

https://medyascope.tv/2018/10/30/art-institute-of-chicago-koleksiyonunu-ucretsiz-erisime-acti/

Benzer Yazılar