Uzun ve Başarılı Geçmişi ile School of the Art Institute of Chicago

Uzun ve Başarılı Geçmişi ile School of the Art Institute of Chicago

School of the Art Institute of Chicago (SAIC), 1866 tarihinde Chicago Academy of Design ismiyle eğitim vermeye başladı. Stüdyo sanatçıları tarafından kurulan okul, kuruluşundan 27 yıl sonra Chicago eyaletindeki Michigan Avenue’ye taşınmıştır. 3 bine yakın öğrencisi bulunan okul, sanat alanında dünyanın önde gelen kurumlarından biridir. Bu yazımızda SAIC bölümlerinden başvuru koşullarına kadar derlediğimiz detaylı bilgileri okuyabilirsiniz. 

1. SAIC Bölümleri

Lisans ve lisansüstü dereceleri verilen okulda, teknoloji ve sanat alanlarında eğitimler verilmekte olup mimari, moda, görsel sanatlar, sanat tarihi, gazetecilik, resim, heykel ve fotoğraf gibi onlarca program bulunuyor. İleri teknolojisi ve kaliteli eğitim kadrosu ile birçok öğrencinin hayallerini süsleyen bir okulun The Early College Program Summer Institute programı ise birçok avantaj sunuyor. Bu programda aldığınız dersler seçeceğiniz bölümde sayılacağı gibi birçok öğrenciye lisans bursu imkânı da veriliyor.

2. Art Institute of Chicago (AIC)

Chicago’nun tarihi bölgelerinden biri olan Michigan Avenue’de bulunan Art Institute of Chicago, önemli bir güzel sanatlar müzesidir. Müze, dünyadaki en önemli izlenimcilik koleksiyonuna sahiptir. Müzede ayrıca Amerikan ve Asya sanatları, Avrupa dekorasyon sanatları ile çağdaş sanat koleksiyonları da sergileniyor.

Amerika’nın en büyük ikinci müzesi olan AIC, School of the Art Institute of Chicago ile direkt bağlantılıdır. Müze, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 53 bin eseri online olarak tüm dünyadaki sanat severlerin erişimine açtı. Ayrıca sanat eserlerinin dijital ortamdaki kalitelerinin artırılması ile eserlerin detaylı incelenmesi mümkün hale getirildi.

3. SAIC’e Başvuru Koşulları Nelerdir?

Başvurular, Common Application üzerinden yapılmaktadır. Başvuru ücreti uluslararası adaylar için 85 $ olup adayların belgelerini elektronik olarak yüklemeleri beklenmektedir. Adaylardan kendilerini, sanat uygulamalarını, sanatsal süreçlerini ve neden SAIC’i istediklerini anlatan bir yazı göndermeleri istenmektedir. Ayrıca adayların katıldıkları sosyal sorumluluk projeleri, sergi ve organizasyonlardan da bahsetmeleri beklenmektedir. 

Adayların İngilizce seviyelerini TOEFL, IELTS veya Pearson Test of English (PTE Academic) ile; akademik bilgi düzeylerini de SAT ve ACT ile belgelendirmeleri istenmektedir. Adaylardan notlarını gösteren İngilizce dilinde hazırlanmış bir resmi transkript istenmektedir. Buna ek olarak eğitmen veya mentorlerden alınan ve adayın motivasyon ve başarı potansiyeli üzerine yazılmış bir tavsiye mektubu göndermeleri gerekmektedir. 

Portfolyo ise başvuran adayların ilgi alanları ve teknik becerileri ile keşfetme ve düşünme tarzlarını görmek için istenmektedir. Portfolya dosyasına geçmişten günümüze yaptığınız en iyi çalışmalarınızdan 10-15 adet eklemeniz bekleniyor. Film, video ve animasyon portfolyolarının 5 dakikayı geçmemesi ve portfolyoların tümünün SlideRoom üzerinden belirtilen şekilde yüklenmesi şartı bulunuyor.

Kaynaklar

Benzer Yazılar