Yurtdışı Üniversitelerinde En İyi 10 Sanat Okulu Programı

Yurtdışı Üniversitelerinde En İyi 10 Sanat Okulu Programı

Güzel sanatlar alanında eğitim almak isteyenler için en iyi sanat okulu seçenekleri ABD başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde bulunuyor. Bu üniversitelerin hangileri olduğuna geçmeden önce güzel sanatlar alanında yurt dışında eğitim almanın avantajlarına kısaca değinebiliriz. Öncelikle tam donanımlı atölye ve stüdyoları ile teknolojik ve ekonomik bakımdan önde olan ülkeler tüm sanat dallarındaki gelişmeleri yakından takip edebiliyor.

Bunun yanında sanatta öncü olan ülkelerde yapılan moda haftaları ve özellikle İtalya’da olduğu gibi tarihi dokusu ile adeta eski sanatçıların hala sokaklarında dolaştığı izlenimi veren şehirler genç sanatçı adaylarına ilham kaynağı oluyor. Şimdi, yurtdışındaki en iyi sanat okulları ve sanat programlarının hangileri olduğuna bakalım. 

1. Rhode Island of Design

1877’de eğitim vermeye başlayan okul, güçlü akademik yapısı, müzesi, kapsamlı kaynakları ile tasarım ve dizayn alanında dünyanın en iyisi kabul edilmektedir. 

2. School of the Art Institute of Chicago

Amerika’daki en iyi sanat okulları arasında gösterilen okulda stüdyo sanatları, fotoğrafçılık, grafik tasarımı gibi alanlarda eğitimler veriliyor. Birçok sanat dalını ortak paydada harmanlamayı teşvik eden okul, öğrencilerini deneyim kazanmaları için staj programlarına göndermektedir. 

3. California Institute of the Arts

CalArts, öğrencilerine yaratıcı olmaları noktasında özgür ve bağımsız bir ortam sağlıyor ve öğrencilerin becerilerini başarılı bir kariyere dönüştürmeleri için de imkanlar sunuyor. 

4. Parsons the New School for Design

Sanatın yeni trendleri ve disiplinler arası etkileşimleri savunan okul, sosyal hizmet için de sanat projelerini desteklemektedir. 

5. Politecnico di Milano

Avrupa’nın en iyi sanat okulları içerisinde yer alan ve İtalya’nın en önemli teknik üniversitesi olan okul, tek İngilizce bölümü olan Architectural Design programı ile dikkat çekiyor ve aynı zamanda sanat alanında ilk 5’te yer alıyor. 

6. Carnegie Mellon University

Sanat ve tasarım ile teknolojinin birleşimini temel alan bir yaklaşıma sahip okul, sanat alanında yer iyiler arasında yer alıyor. 

7. Aalto University

1871 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de kurulan okul, tasarım, medya, film ve mimarlık alanlarında eğitim veriyor. 

8. Savannah College of Art and Design

ABD’nin Georgia eyaletinde kurulan okul, yapı, eğlence, iletişim sanatları, tasarım, dijital medya, moda ve liberal sanatlar fakültelerinde eğitim vermektedir. Grafik tasarım, sinema ve moda bölümleri ile tanınan okulda sanat projelerine ağırlık verilmekte.

9.Stanford University

Dünyanın en iyi sanat okulları sıralamasında ilk sıralarda yer alan okul, bütçesi ve teknolojik olanakları ile oldukça donanımlıdır. Üniversitenin bünyesinde bulunan tasarım enstitüsü programları ile oldukça rağbet görüyor. 

10.  Hong Kong Polytechnic University

Çin’de bulunan üniversite, Hong Kong’da lisans düzeyinde sanat eğitimi veren tek okul olma ününe sahip prestijli bir kurumdur.

Kaynaklar